Hizmetlerimiz

C2C E-Ticaret Paketi

Tüketiciden Tüketiciye

C2C’nin açılımı İngilizce de Customer to Customer (Tüketiciden Tüketiciye) anlamına gelmektedir. Satıcıların ve alıcıların buluştuğu sanal pazar platformudur.

E-Ticaretin B2B, B2C ve C2C olarak 3 temel mantığı barındırdığını söyleyebiliriz. B2B, üreticilerin veya toptancıların bayilerinin alımlarını sağlaması için kurulan e-ticaret yazılımlarına denir. B2C ise perakende satışların direk olarak son kullanıcıyla buluşturuldu e-ticaret yazılımı türüdür. C2C yazılımı B2C ve B2B sistemlerine göre daha komplike bir yapıya sahip olmakla birlike gelir getirisi daha üst seviyededir.

Aslında C2C yazılımını bir online AVM olarak düşünebilirsiniz. Birçok kişi / kurum C2C sitesine gelip kayıt olup mağazalarını oluşturur. Mağazalar (Satıcılar) aylık bedel ödeyerek veya komisyon ödeyerek online AVM olarak adlandırdığım e-pazaryerinde satış yapma imkanına erişir. Bunu fiziksel ortamlarda AVM’de kiralanan bir dükkan olarak görebilirsiniz. Böylelikle kişi / kurumlara para kazandırarak gelir düzeni oluşturulmaktadır.

c2c e-ticaretin yükselişi

C2C e-ticaret dünya üzerinde çok yaygın olmakla birlikte henüz ülkemizde yeni yaygılaşmaktadır diyebiliriz. E-Ticaret sektörünün yükselen yıldızı diye de adlandırabiliriz. Doğal olarak şu anda ülkemizde C2C yazılımı nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ülkemizde N11, gittigidiyor, gootrend, yemeksepeti, farmazon, sahibinden web siteleri sektöre girişlerini C2C yazılımı kullanarak başlamıştır. Hepsiburada, Trendyol, Çiçeksepeti, Evidea ve E-Perde ise yükselen yıldızın farkedip sistemleri C2C yazılımına hızlıca aktarıp ticaret hacimlerini genişletmişlerdir.

C2C Yazılımı n11 gibi satıcıların yüklediği ürünlerin satışını gerçekleştirebildiği bir ortam olarak veya sahibinden gibi ilan yazılımı olarakta kullanabilmektedir. Birinde ana gelir kalemi satış komisyonu olmakla birlikte diğerinde ise aylık veya ilan ücreti tahsis edilerek bir gelir düzeni bulunmaktadır.

C2C e-ticarete başlamakta standart bir e-ticarete göre daha fazla dikkat ve çaba gerektirir. Birçok yazılım firması size C2C e-ticarete başlamak için önce paket satın almanız gerektiğini söyleyecektir. Maalesef Türkiye’de bulunan çoğu yazılım firması “hizmet ver ve para kazan” mantığını benimsemek yerine “Hemen e-ticaret paketi sat ve sattıktan sonra muhataba alma” stratejisini benimsemektedir. Aslında C2C (Pazaryeri) eticaret paketi satın almadan önce yol haritanızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada destek almak için Teknotürk’un C2C e-ticaret danışmanlarını telefonla arayarak, yazının altında bulunan alanda yorum yaparak veya web sitemiz içerisinde bulunan iletişim formları kullanarak iletişime geçebilir ve tavsiye alabilirsiniz. (C2C e-ticaret sitesi sahibi iseniz ve bizimle çalışmıyor olsanız bile iletişime geçebilirsiniz. Bilgi aktarımımız ile Türkiye’de yapılan ticarete fayda sağlayabiliyor olmak bizi fazlasıyla mutlu edecektir.)